Strona główna    Vademecum instalacji sanitarnych
MENU  

  Montaż pralek

 

 

   Jesteś: Instalacje kanalizacyjne >Zasady montażu instalacji >Montaż przyborów sanitarnych >Montaż pralek

 

Wiadomości wstępne

Zasady wykonania podejścia wodociągowego

Zasady wykonania podejścia kanalizacyjnego

Jak podłączyć pralkę w piwnicy?

 

  

 

Wiadomości ogólne
Jednostki miar
Właściwości materiałów
Rury i łączniki
Narzędzia do rur
Rodzaje połączeń
Historia instalacji sanitarnych
Instalacje wodociągowe
Wiadomości wstępne
Rodzaje instalacji
Uzbrojenie instalacji  

Wiadomości wstępne

            Pralka automatyczna, bębnowa jest dzisiaj standardowym wyposażeniem . W domkach jednorodzinnych, dla wygody mieszkańców projektant umieszcza ją zwykle w wydzielonym pomieszczeniu gospodarczym, wyposażonym w kratkę ściekową.  W mieszkaniach, z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, pralka projektowana jest w kuchni lub w łazience, obok innych przyborów sanitarnych. Czasem wykorzystywana jest do tego celu wnęka gospodarcza, położona dość daleko od pionu sanitarnego, chociaż, jak każdy inny przybór sanitarny, musi być zaopatrzona w wodę i skanalizowana.

 

Zasady wykonania podejścia wodociągowego

            Pralki zasilane są standardowo przewodem wody zimnej. Wszystkie inne rozwiązania należy uznać za nietypowe i indywidualnie konsultować z projektantem. Średnica podejścia powinna wynosić nominalnie DN=15 mm, a minimalne ciśnienie wypływu w punkcie podłączenia zaworu pralkowego – 0,1 MPa. 

Fot. Zawór do pralki posiada standardowo gwint zewnętrzny o średnicy 3/4".

Fot. Syfon do pralki z zamknięciem kulowym natynkowy.

Fot. Sposób podłączenia pralki do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Zwracam uwagę na dodatkowe wzmocnienie węża na syfonie opaską metalową (w tym wypadku wykorzystano uchwyt do rury).

 

            Podejście powinno się kończyć oczkiem z gwintem wewnętrznym, do zamocowania zaworu pralkowego, umieszczonym na wysokości   0,4 -1,0 m od podłogi. Trasowanie oczka pod zawór powinno uwzględniać przyszłe położenie pralki i umożliwiać dostęp do zaworu.  Przy pralkach położonych we wnękach o małych wymiarach, oczka w miarę możliwości należy trasować z tyłu pralki, na wysokości około 1,0 m nad podłogą tak, aby zawór znalazł się powyżej pralki. W pozostałych przypadkach zawór może być montowany na ściance bocznej, z lewej lub z prawej strony pralki.

Jeśli pralka znajduje sie obok umywalki lub zlewozmywaka z baterią stojącą to do podłączenia praki można uzyc zaworu kątowego z przyłączem do pralki i baterii (rys.)

Rys. Podłączenie pralki poprzez przyłącza zlewozmywakowe. 1-zawór kątowy pod baterie z odejściem na pralkę, 2-syfon zlewozmywakowy pojedynczy z przyłączem na pralkę lub zmywarkę.

 

Fot. Zawór do pralki z przyłączem do wężyka baterii.

Syfon podtynkowy     

Przy konieczności krycia podejść w ścianie działowej lub wykonanej z płyty gipsowo-kartonowej najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zestawu do montażu podtynkowego z szyną mocującą. Polecam tutaj produkty firmy DALLMER (Fot. 1);  w ofercie znajdziemy gotowe zestawy montażowe, w komplecie z ozdobnymi rozetami maskującymi i zaworami, z pionowym, jak i poziomym usytuowaniem podejść. Dla bardziej wymagających klientów firma proponuje też zestawy z gniazdem elektrycznym i z zaworem do pralki zamykanymi na klucz .Zwracam jednak uwagę, że w świetle przepisów rozwiązanie takie nie jest dopuszczalne w Polsce, ze względu na zbyt bliskie usytuowanie gniazdka elektrycznego względem przewodu wodociągowego.

Fot. Syfony podtynkowe do pralek z przyłączem wodociągowym firmy DALLMER, po lewej w układzie poziomym, po prawej w układzie pionowym.

Fot. Zestaw podtynkowy do pralki z przyłączem wodociągowym, syfonem podtynkowym i wodoszczelnym gniazdkiem elektrycznym

Podejście kanalizacyjne

            Ścieki z pralki są często silnie zanieczyszczone (szczególnie z pierwszego płukania), zawierają wiele części stałych, jak piasek, cząstki żwiru, a także kłaczkowatych, pochodzących z resztek ubrania. Osady te potrafią dość skutecznie zatykać przewody kanalizacyjne, tym bardziej, że zlepiane są często pozostałościami nie rozpuszczonych proszków i mydeł.. Pralki, to także urządzenia o dość dużym jednostkowym przepływie, w związku z powyższym przyjmuje się, że średnica podejścia pod pralkę nie może być mniejsza niż:

-          50 mm, dla pralek o ładunku do 6 kg,

-          70 mm, dla pralek o ładunku 6-12 kg bielizny.

Podejście powinno być możliwie krótkie, bez zbędnych załamań i zmian kierunku, a także dodatkowo zasyfonowane, aby nie dopuszczać do przenikania zapachów z kanalizacji bezpośrednio do pralki. Zamiast syfonu można też stosować zawory zwrotne kulowe przeciwcofkowe. Są one jednak mniej pewne w działaniu w wyniku stopniowego zarastania osadami. Wysokość podejścia kanalizacyjnego pod pralkę powinna wynosić minimum 60 cm od podłogi.Pralki zamontowane w kuchni, obok zlewozmywaków, można włączać do kanalizacji poprzez syfon zlewozmywakowy z odejściem na pralkę. Pamiętajmy jednak, że zlewozmywak musi być w takim przypadku bezpośrednio podłączony do pionu kanalizacyjnego. 

Pralka w piwnicy budynku 

            To częste rozwiązanie w domkach jednorodzinnych podpiwniczonych, choć nie zawsze korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa i trwałości instalacji. Piwnice, to na ogół pomieszczenia wilgotne, sprzyjające korozji. Jeśli w takim pomieszczeniu razem z pralką znajdzie się dodatkowo kocioł gazowy lub olejowy z otwartą komorą spalania, istnieje realne niebezpieczeństwo przyspieszonej korozji paleniska, wskutek wydzielania się związków chloru podczas prania  

            Bezpieczniej jest umieścić wtedy pralkę w osobnym, wydzielonym pomieszczeniu, najlepiej z aktywną wentylacją.

 Skanalizowanie pralki w piwnicy może być równie problematyczne. Przy możliwości cofki ścieków (wskutek  np. niekorzystnych rzędnych kanału), warto zastanowić się nad ciśnieniowym odprowadzaniem ścieków, pośrednio, poprzez urządzenia pompowe (Rys. 3)  lub odprowadzać ścieki z pralki bezpośrednio nad kratkę ściekową, wykonując jednakże w tym ostatnim wypadku zasyfonowanie na wężu pralki.

 

Rys. Sposób podłączenia pralki umieszczonej w piwnicy poniżej przewodu odpływowego z budynku z wykorzystaniem pompy do ścieków.

 

 

 

   

Zasady montażu instalacji
Projektowanie
Instalacje kanalizacyjne
Wiadomości wstępne
Rodzaje instalacji
Instalacje sanitarne
Instalacje deszczowe
Drenaż rozsączający i inne metody oczyszczania ścieków
Drenaż opaskowy
Uzbrojenie instalacji
Zasady montażu instalacji
Projektowanie instalacji
Instalacje centralnego ogrzewania
Wiadomości wstępne
Rodzaje instalacji c.o.
Uzbrojenie instalacji
Grzejniki
Kotły
Kolektory słoneczne
Zasady montażu instalacji
Projektowanie instalacji
Paliwa
Instalacje gazowe
Wiadomości wstępne
Instalacje gazu ziemnego
Instalacje gazu płynnego
Uzbrojenie instalacji
Zasady montażu
Projektowanie
Instalacje wentylacyjne
Wiadomości wstępne
Podział instalacji
Instalacje wentylacyjne
Klimatyzacja
Uzbrojenie instalacji
Zasady montażu
Projektowanie